Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Peršalimo ir gripo komplikacijos

Ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija (ŪVKTI) dar vadinama tiesiog peršalimu - tai ūminis viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, galintis pažeisti tiek visus viršutinius kvėpavimo takus, tiek atskiras jų dalis: nosį, prienosinius ančius, ryklę, gerklas, kartais trachėją ir bronchus.

Gripas - tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro-lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų ŪVKTI gripo virusas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl galimų komplikacijų. Jam būdinga staigi pradžia, kūno temperatūra didesnė nei 38 C, sausas kosulys, galvos ir viso kūno raumenų skausmas, “kaulų laužymas“, bendras silpnumas, skausmingi akių obuolių judesiai. Sloga ir gerklės skausmas dažniausiai nežymūs.
Peršalimas trunka 8-14 dienų ir neturi jokių pasekmių sveikatai, tačiau kai kuriems ligoniams išsivysto komplikacijos: otitas, rinosinusitas.
Ūmus vidurinės ausies uždegimas gali būti pūlingas ir serozinis.
Sergant ŪVKTI virusai pakenkia nosies gleivinės ir ausies trimito virpamojo epitelio funkciją. Tada mikrobai jau gali patekti į būgninę ertmę ir sukelti pūlingą vidurinį otitą: išburksta būgninės ertmės gleivinė, padidėja jos liaukų sekrecija, ima kauptis pūliai (už būgnelio). Ūminis vidurinis otitas dažniau vystosi žmonėms, kuriems iškrypusi nosies pertvara, padidėjusios nosies kriauklės, nosiaryklėje yra adenoidai, sergantiems alerginiu rinitu, cukriniu diabetu.
Ligonis skundžiasi ausies skausmu, prikurtimu, karščiavimu. Pratrūkus būgneliui, sumažėja skausmas, nukrenta temperatūra, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. Liga turi tris stadijas: pradinę, būgnelio perforacijos ir rezorbcijos (pūlių išsivalymo). Anksti pradėjus gydyti liga gali pasibaigti pradinėje stadijoje. Pūlingas otitas gydomas geriamaisiais antibiotikais, nosies glevinės paburkimą mažinančiais vaistais, esant pūliavimui - antibiotikų lašais į ausį.
Retais atvejais gali išsivystyti tokios pūlingo otito komplikacijos kaip mastoditas, meningitas, smegenų pūlinys, sepsis, veidinio nervo pakenkimas, labirintitas. Uždegimui praėjus kartais lieka neužgijusi būgnelio perforacija (pereina į lėtinį), susilpnėjusi klausa dėl randų arba antrinio klausos nervo pažeidimo.
Serozinis otitas išsivysto tada, kai pablogėjus ausies trimito funkcijai, būgninėje ertmėje susidaro neigiamas slėgis ir dėl to susikaupia sterilus serozinis skystis. Dėl to užgula ausį ir girdisi savo balso aidas. Gydant gerinama nosies ir ausies trimito funkcija medikamentais ir ausų prapūtimų pratimais. Jeigu ūminis serootitas nepraeina tris mėnesius, skystis sutirštėja. Tada reikalinga operacija - būgnelio prapjovimas, sekreto išsiurbimas ir ventiliacinio vamzdelio įstatymas.
ŪVKTI dažnai komplikuojasi rinosinusitu. Tyrimais nustatyta, kad sergant paprastu peršalimu 9 iš 10 pacientų sutrinka prienosinių ančių funkcija, t.y.būna virusinis rinosinusitas. Kai kuriems asmenims rinosinusitas gali lydėti kiekvieną peršalimą. Tai priklauso nuo imuninės sistemos būklės, anatominių nosies ertmės deformacijų, gretutinių ligų. Rinosinusitas – tai nosies ir sinusų gleivinės uždegimas su gleivinės infiltracija, padidėjusia gleivių gamyba. Prisidėjus bakterinei infekcijai, sinusuose kaupiasi pūliai. Dažniausiai vyrauja šie simptomai:
- nosies užgulimas;
- pūlingas nosies sekretas arba tekėjimas į ryklę;
- veido ir galvos skausmas;
- uoslės susilpnėjimas ar išnykimas.

Dauguma rinosinusitų praeina be antibiotikų. Galima naudoti druskos purškalą į nosį. Nustačius bakterinį rinosinusitą, skiriami antibiotikai, steroidų purškalai.
Galimos rinosinusito koplikacijos: perėjimas į lėtinį (tęsiasi daugiau kaip 12 savaičių), infekcijos išplitimas į akiduobės audinius ir į smegenis (tai - grėsmingos komplikacijos, gydomos skubia operacija).
Minėtų susirgimų profilaktika:
- susirgus neiti į darbą;
- vengti kontaktų su peršalimu su peršalimu sergančiais asmenimis;
- dažnai plauti rankas;
- pasikiepyti nuo gripo (vakcina nuo gripo ne visada apsaugo, bet sergama lengviau, retesnės komplikacijos);
- vengti cigarečių dūmų, užteršto oro;
- grūdintis, stiprinti organizmą.