Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Galvos skausmas ir pirmoji pagalba

Vargu ar sutiksime psichiškai sveiką suaugusį žmogų, kuris teigtų, kad nejautė galvos skausmo. Įtampos galvos skausmus, anot Warlow, 2007, bendroje populiacijoje patiria 80% žmonių. Jauniems žmonėms dažnesni epizodiniai įtampos galvos skausmai, vyresniems–lėtiniai įtampos galvos skausmai. Su amžiumi didėja ir kitokios genezės galvos skausmų, tačiau mažėja migreninių skausmų.

Ar įtampos ir pervargimo sukeltas galvos skausmas tas pats?
Vienas dažniausių simptomų - galvos skausmas iš vienos pusės yra greitai praeinąs, nesunkus sutrikimas, iš kitos pusės gali būti labai sunkios ir pavojingos ligos požymis. Cefalgijų diferenciacija turi užsiimti patyręs ir gerai žinantis problemą specialistas. Ir pervargimo, ir įtampos galvos skausmo genezėje dalyvauja panašūs fiziologiniai mechanizmai, todėl pervargimo ir epizodinius galvos skausmus iš dalies galima lyginti, tačiau lėtiniai įtampos galvos skausmai yra rimtesnė problema, kuri „prašosi“ didesnio dėmesio.

Ar galvos skausmas dažna liga? Kokia vieta pagal dažnuma užima įtampos tipo galvos skausmas? Kokios lyties žmonės šia liga dažniau serga? Kodėl? Gal galėtumet papasakoti kokį įdomesni klinikinį atvejį?
Vargu ar sutiksime psichiškai sveiką suaugusį žmogų, kuris teigtų, kad nejautė galvos skausmo. Įtampos galvos skausmus, anot Warlow, 2007, bendroje populiacijoje patiria 80% žmonių. Jauniems žmonėms dažnesni epizodiniai įtampos galvos skausmai, vyresniems–lėtiniai įtampos galvos skausmai. Su amžiumi didėja ir kitokios genezės galvos skausmų, tačiau mažėja migreninių skausmų. Mano nuomone, abiejų lyčių atstovai vienodai dažnai serga įtampos galvos skausmais (nors literatūros duomenis yra skirtingi). Neretai pas mus kreipiasi jauni žmonės, skusdamiesi stipriais, beveik nepakeliamais galvos skausmais, „darykit, ką nors, netgi operuokit, tik padėkit“ - dažni tokie jų prašymai. Neurologinė ir terapinė apžiūra rimtesnių nukrypimų neparodo, nieko nepadarysi, reikia vizualizuoti - atlikti magnetinį rezonansą su kraujagysliniu režimu, trankranijinę doplerografiją ar kitą. „Atlikit, atlikit, tik greičiau“. Ištiriam, bet kad nieko nėra, visiškai be patologijos. Ilgai reikia tai aiškinti, rodyti pacientui tomogramas, kreives, laboratorinių tyrimų išvadas. Kada jis tai jau suvokia, veide atsiranda šypsena, „kad jau kažkaip ir nebeskauda“.Tokių atveju buvo ne vienas ir ne šeši.

Ką patartumėte įtampos galvos skausmo kamuojamiems žmonėms? Sergant įtampos tipo galvos skausmams geriau kreiptis į medikus ar galima gydytis pačiam?
Esant pirmą kartą atsiradusiam ir užsitęsusiam galvos skausmui, reikia būtinai kreiptis pas specialistą(!). Jei tokie skausmai kartojasi ir yra žinoma, kas padeda, tai tų priemonių ir reikia imtis: pailsėti, nueiti į treniruotę ir pažiūrėti komediją ir t.t Arba išgerti ankščiau padėjusius vaistus.

Kaip ši liga gydoma? Kokią vietą užima ibumetinas, paracetamolis? Gal kuriami nauji (efektyvesni) ligos gydymo metodai? Ar įmanoma profilaktika?
Esu šalininkas nemedikamentinių gydymo priemonių: relaksacinė terapija, joga, fiziniai pratimai, kognityvinė terapija, biologinio grįžtamojo ryšio treniruotės, fizioterapija-pirmos eilės metodai kovai su įtampos galvos skausmais. Jie padeda skausmą sumažinti, be to itin svarbūs profilaktiškai. Kartais reikia vaistų, kurių tarpe deramą vietą užima ibuprofenas, paracetamolis. Beje, naudojami ir naujesni, selektyvesni nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kurie malšina ir įtampos galvos skausmus. Profilaktikai kartais naudojame antidepresantus, bet, kaip minėjau svarbiausia yra nemedikamentinės gydymo priemonės.
Tačiau negalima pamiršti, kad galvos skausmai tėra vienos ar kitos ligos, o jų gali būti dešimtys, simptomas. Todėl, jiems atkakliai kartojantis, būtina kreiptis į gydytoją ir ieškoti skausmų priežasties. Nepatartina nuolat bėgti į vaistinę ir prašyti efektyvių skausmą malšinančių tablečių. Taip gali būti uždelsta rimtos ligos pradžia. Neatidėliokite vizito pas gydytoją, jeigu galvos skausmas vis intensyvėja, tabletės nepadeda arba nemalonūs pojūčiai atsinaujina kas keletą dienų; jeigu galvos skausmą lydi regėjimo pablogėjimas, svaigulys.