Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Ginekologija - klausimai ir atsakymai

Skaitytoja klausia: Mano dukrai 16 metų. Apie intymius dalykus su ja nekalbame, taip susiklostė, kad šia tema nesu jai patarėja. Matau, kad dėl kai kurių problemų dukra ir norėtų pasikonsultuoti su ginekologe, ir bijo. Ką patartumėte? V.I.

Atsako Vaisingumo klinikos gydytoja akušerė ginekologė Reda Verbickienė

Deja, dažniau mamos pas gydytoją savo mergaites atveda tik atsiradus negalavimų. Tuomet pirmasis vizitas būna susijęs su gydymu, kartais ir apžiūra dėl ligos būna skausminga. Taip gali susiformuoti atsainus merginų požiūris į profilaktiką. Periodinis pasitikrinimas (tai galima vadinti apsidraudimu nuo ligos) yra paprastesnis ir malonesnis nei gydymasis, ypač, jeigu liga užleidžiama.
Ir moterys vengia tokių vizitų, dauguma kreipiasi tik tada, kai blogai pasijaučia. Labai svarbus auklėjimas bei supratimas, kad sveikata yra asmeninis turtas, o tais atvejais, kai sunki liga diagnozuojama pavėluotai, medicinos pagalbos galimybės yra ribotos.
Mamos turėtų pačios nevengti profilaktinių patikrų ir pasikalbėti su dukroms, paaiškinti tokios savirūpos svarbą.
Profilaktinę patikrą sudaro krūtų bei ginekologinė apžiūra. Tiriama, ar nėra krūtų ligų simptomų, taip pat – dėl gimdos kaklelio ikivėžinių pakitimų bei gimdos ir kiaušidžių ligų: polipų, auglio, miomų, endometriozės. Rengiantis vizitui, tiek merginoms, tiek moterims reikėtų apgalvoti atsakymus į šiuos gydytojo klausimus: kada paskutinį kartą buvo mėnesinės, koks jų reguliarumas bei kraujavimo gausumas, ar mėnesinės skausmingos, ar anksčiau sirgta ginekologinėmis ligomis, ar (kokį) kontracepcijos metodą taikote. Jeigu vartojate vaistų, reikia žinoti jų pavadinimus (galite pasiimti pakuotę su savimi). Pas gydytoją geriau atvykti po mėnesinių, nes ciklo viduryje apžiūra sukeltų daugiau diskomforto, ne visi tyrimai būtų informatyvūs.
Su gydytoju akušeriu-ginekologu galima aptarti visus aktualius intymiosios higienos, lytinio gyvenimo klausimus. Reikalui esant, gydytojas rekomenduos konsultuotis su seksologu. Planuojant nėštumą, reikia pasitarti dėl mitybos, kada ir kaip naudoti folinės rūgšties. Labai svarbu visas intymaus gyvenimo bei sveikatos problemas aptarti pradedant taikyti kontracepciją. Gydytojas, atsižvelgdamas į lytinio gyvenimo, menstruacijų ir kt. ypatumus, buvusias ginekologines ligas ir moters ar merginos bendrą būklę patars, koks kontracepcijos metodas tinkamiausias. Su gydytoju ginekologu galima ir reikia pasitarti merginoms, pradedančioms lytinį gyvenimą.
Prieš kurį laiką atsirado išskyrų ir niežulys. Savaime praėjo, bet maždaug po mėnesio vėl atsinaujino. Ar tai gali praeiti savaime?R.V.
Reikia apsilankyti pas gydytoją akušerį-ginekologą. Pagausėjusių išskyrų priežastis nustatoma paėmus tepinėlį. Tai neskausmingas ir paprastas tyrimas. Išskyrų pagausėjimas gali būti susijęs su gimdos kaklelio pažeidimais ar infekcijomis. Tai gali būti bakterinė vaginozė, grybelinė infekcija ar lytiniu keliu plintanti liga trichomonozė (pastaruoju metu – reta). Nustačius ligą, skiriamas atitinkamas gydymas. Daug diskomforto kelianti liga – Herpes infekcija. Ji paprastai nustatoma pagal klinikinius požymius (skausmingi bėrimai genitalijų srityje bei aplink, pūslelės, būna periodinių ligos paūmėjimų). Nuo Herpes infekcijos, net ir labai sunkiais atvejais, yra labai veiksmingų tepalo formos vaistų. Kai reikia, skiriami geriamieji vaistai.

Užrašė Danguolė Andrijauskaitė

„Lietuvos sveikata“, priedas „Sveika šeima“, 2010 m., birželis